Poznaj swoje mocne strony

16 maj 2018 | #blog, #mocne strony, #popularne

Poznaj swoje mocne strony i maksymalnie je wykorzystaj! Budując życie w oparciu o predyspozycje i talenty, osiągniesz najlepsze rezultaty! Zainwestujesz energię, pieniądze i czas w działania, które dadzą Ci największe szanse na sukces. Skoncentrujesz się na działaniach najbardziej dla Ciebie uzasadnionych i opłacalnych. Całą swoją energię wykorzystasz racjonalnie, a doskonaląc to, w czym jesteś dobry, w sposób naturalny i pozytywny zyskasz trwałą motywację do rozwoju!

Wychowano nas w kulturze, w której tylko ciężka praca, „trud i znój” mają jakąś wartość. W przekonaniu, że wszystko co przychodzi łatwo, jest mniej wartościowe i a nawet nieuczciwe. Latami w szkole i poza nią wkładano nam do głowy, że trzeba być dobrym we wszystkim i im trudniej nam coś zdobyć, tym większy zaszczyt przynosi potem sukces osiągnięty wbrew licznym przeszkodom i przeciwnościom losu.

Nawet rodzice zwykle dołączali do tego schematu, lekceważąc nasze sukcesy z przedmiotów, które przychodziły nam łatwo i nakłaniając nas do wielogodzinnej nauki tych, które nam wybitnie nie leżały. Wieczne liczenie średniej i pogoń za świadectwem z paskiem zmuszały nas do marnowania czasu i energii na zmagania w obszarach, w których i tak nie mieliśmy czego szukać. Zabierając nam w ten sposób możliwość doskonalenia się tam, gdzie mogliśmy być wybitni i sięgać wyżej.

Pozwól sobie latać

Tymczasem recepta na sukces jest odwrotna. Nie ma sensu przedzierać się przez chaszcze, brnąć w błocie i przeskakiwać płotów, gdy można latać! A latać może każdy. Choć u każdego to latanie wygląda inaczej i na innych mocach się opiera. Cała sztuka polega na tym, by swoje moce poznać, uwierzyć w nie i nauczyć się z nich korzystać!

 

Wszystkie wspaniałe  rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął  człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest ważniejszego nad zewnętrzne okoliczności.

Bruce Barton

amerykański pisarz, autor bestsellerów na temat rozwoju osobistego

 

Co więcej, wszystko co zrobisz, będzie dla Ciebie miłe, łatwe i przyjemne (może to pewne uproszczenie, ale w porównaniu z mozolnym wyrabianiem w sobie umiejętności w dziedzinach, w których ewidentnie Ci nie idzie, jest tak na pewno).

Uczymy się wtedy, bo chcemy, bo jesteśmy żywo i szczerze zainteresowani tym, co nas kręci. Potrafimy poświęcać na takie działania długie godziny, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Wymyślamy, kombinujemy, szukamy rozwiązań itd.

Działania oparte na naszych mocnych stronach i wiążących się z nimi pasjach i zainteresowaniach kosztują nas mniej wysiłku, często wręcz dodają nam energii, budują nasze poczucie własnej wartości. Dzięki nim chce nam się rano wstawać, snuć plany, dążyć do doskonałości.

Zwykle otaczamy się też takimi ludźmi, którzy w jakimś stopniu podzielają nasze zainteresowania, a ciągną do nas osoby (często podświadomie), które z naszych mocnych stron czerpią korzyści.

Dlatego przepis na sukces wydaje się stosunkowo prosty:

Trzeba przyjrzeć się sobie, znaleźć swoje mocne strony i zrobić wszystko, by jak najlepiej je wykorzystać.

Prosty – nie oznacza wcale łatwy. Wręcz przeciwnie, zwykle jest to proces bardzo skomplikowany, długotrwały, a bywa, że na początku nawet frustrujący. Warto jednak przez niego przejść! Na końcu drogi jest bowiem wspaniała nagroda – sukces.

Szukaj więc swoich mocnych stron, odkryj pasję, bo dzięki temu poczujesz, że jesteś na właściwym miejscu, we własnym życiu poczujesz się jak ryba w wodzie!

<script type="text/javascript" src="https://app.mailerlite.com/data/webforms/754670/k3f3g1.js?v6"></script>

o mnie

Pomagam kobietom radzić sobie ze stresem, złością i innymi trudnymi emocjami. Również tym, które zmagają się ze szczególnym rodzajem stresu, stresem rodzicielskim. Pracuję w duchu ACT (terapii akceptacji i zaangażowania), w oparciu o techniki uważności oraz inne poparte badaniami naukowymi metody redukcji stresu i regulacji emocji.

ostatnio na blogu